FEEL WOOD: Jak položit masivní dřevěnou podlahu na podlahové topení

10.11.2015 22:33

Pokládka masivní dřevěné podlahy na podlahové topení vyžaduje zkušenosti a preciznost, ale výsledek určitě bude stát za to. Pokládku dřevěné podlahy na podlahové topení by proto vždy měla provádět odborná firma či profesionální podlahář. Budete-li však zruční a pečliví, a dodržíte-li předepsané postupy a níže uvedená doporučení, zjistíte, že položit dřevěnou podlahu je vlastně jednoduché.

Dřevo je samo o sobě vynikajícím tepelným izolantem a ve spojení s moderními systémy podlahového topení poskytuje uživateli skutečný komfort

 

Nebojte se doporučit FEEL WOOD na podlahové topení

Jak argumentovat skeptickému zákazníkovi, který o kombinaci masivní podlahy a podlahového topení pochybuje? Nejčastěji se setkáte s názorem, že dřevěná podlahovka přes sebe teplo nepustí. To je ale velký omyl. Dřevo má schopnost akumulovat teplo. O něco déle sice trvá, než se zahřeje (podlaha ale stejně nikdy nebude studit), ale o to déle dokáže přijatou energii zase vydávat. A to ještě dlouho po vypnutí topení.

 

Na podlahové topení můžeme doporučit:

Měkké dřevo Tvrdé dřevo
smrk severský
15×135 mm
dub evropský
15×148 mm a 21×148mm
borovice severská
15×135 mm
termojasan
21×113 mm a 21×128 mm
modřín sibiřský
15×107 mm a 15×135 mm
kanadský javor, ořech

 

Podívejte se na videopokládku masivní dubové podlahy:

 

Příprava = polovina úspěchu

Při práci s masivními podlahovkami pamatujte, že pracujete s živým materiálem. Je proto velmi důležité hlídat relativní vlhkost v místnosti, která by se měla pohybovat mezi 50 a 60 %. Zabráníte tak případnému bobtnání, nebo naopak smršťování podlahy. Svou roli hraje také samotný podklad, který musí být suchý, rovný a hladký. Zbytková vlhkost cementové stěrky nesmí překročit 2 %, u anhydritového potěru 0,5 %.

Balíky s podlahovkami otevírejte až před samotnou pokládkou. Protože je dřevo charakteristické pro své drobné barevné rozdíly, kompenzujte je tak, že budete vybírat prkna střídavě z různých balíků.

 

FEEL WOOD = to je profesionální rychlá pokládka

Podlahovky FEEL WOOD dodáváme s vlhkostí 9 % (jasan 10 %). Pokládku usnadní také spojení pero – drážka po celém obvodu. Odlehčovací drážky zabrání zakřivení a spára vespod prkna po sesazení zvyšuje přesnost při pokládce.

Masivní podlaha se na podlahovém topení dodatečně sesychá. Aby nedošlo k poškození podlahy, je nesmírně důležité dodržet všechny zásady a předpisy pokládky:

  • maximální teplota povrchu podlahy 26 °C
  • maximální vlhkost palubky 9 % (±2 %)
  • tepelný odpor všech materiálů (dřevo + lepidlo) by neměl být vyšší než 0,15 m2K/W (tloušťku vrstvy v metrech vydělíte m2)
  • pokládejte celoplošným lepením
  • volte tloušťku prkna ideálně mezi 15 a 21 mm
  • dodržujte dilatační spáry

 

Tip: Podlahovky FEEL WOOD lepte pomocí kvalitního lepidla SikaBond 54 Parquet.

 

 

Při pokládce prvního řádku prken vynechte u zdi 5mm dilatační spáru, k tomu použijte dřevěné nebo plastové klínky. Vyhnete se tak následnému zvlnění podlahy. Stejný postup platí i mezi stěnami, dveřními trámy nebo trubkami pro topení. Vzniklé spáry zakryjete podlahovou lištou. Celá prkna musí být vždy v kontaktu s lepidlem (doporučujeme podlahu zatížit, ale nechodit po ní).

 

S pokládkou masivní podlahy vám rádi pomůžeme! Stačí nás kontaktovat.

Kontakt přímo na odborníka: Jaroslav Pultar, prodejna@secacz.cz

 

 
 
 
 
 

 

Zpět