BAZÉNY

V dnešní době, kdy ubývá kvalitních vodních zdrojů pitné i užitkové vody, kdy řeky a rybníky jsou silně znečištěny hospodářskou činností, se zvyšuje zájem o budování soukromých bazénů. Provedení je přitom vždy závislé zejména na finančních možnostech zájemce a rodinných poměrech. Při zvažování účelnosti bazénu je třeba mít na paměti několik důležitých postřehů. 

Bazén v zahradě není jen místem pro příjemný odpočinek v parných letních dnech, ale také jedinečným okrasným zahradním prvkem

Foto (C) BAZÉNY A & M BOROVNIČKA

 

V první řadě je třeba si připomenout, v jaké nadmořské výšce a v jaké geografické oblasti žijeme. Založit plavecký bazén v oblasti s drsným klimatem – v horách nebo na větrem exponovaných místech – je nerozumné. I když naše podnebí není příliš příznivé pro dlouhodobější využívání venkovních bazénů, dá se přece jen sezóna prodloužit při využití krytých bazénů nebo vody dohřívané laciným zdrojem tepla – slunečními kolektory či tepelnými čerpadly. Naprosto nelze doporučit stavbu bazénu v případě, že se o něj nebudeme starat. Provoz bazénu a starost o něj je náročná činnost z hlediska ekonomického i časového. Zajištění mechanického i chemického čištění vody sice není náročná práce, ale je základem hygienického využití bazénu. V této sekci se proto pokusíme co nejlépe informovat o bazénech, výběru konstrukčního řešení, úpravě vody a dostupných moderních technologiích, které zlepšují kvalitu využití bazénů.