REALITY
Asi každý si spřádá představy o tom, jak by měl jednou vypadat jeho vlastní domov. Někomu postačí malý byt, jiný preferuje rodinný dům s veškerým komfortem. Podle odborníků stoupá v poslední době zejména ve velkých městech zájem o garsoniéry a byty s jedním až dvěma pokoji. Důvod je zřejmý – zvyšuje se podíl domácností jednotlivců. S tím souvisí také očekávané zmírnění současného trendu výstavby vlastnického bydlení, k němuž i ve světě běžně přecházejí lidé až ve věku 35 až 40 let.
Samozřejmě ne vždy se nám podaří mnohdy smělé plány do posledního puntíku uskutečnit. Ovlivňovat je pravděpodobně budou finanční možnosti, pracovní vytížení i životní osudy. Ceny nových bytů ve velkých městech se přibližují nabídkám na výstavbu rodinných domků na okrajích měst či na vesnici. Za jednopokojový byt ve velkoměstě zaplatíme obdobnou částku, za kterou si na malém městě pořídíme menší domek. V poměru těchto cen se kromě jiného promítá snaha především mladých lidí usadit se v městském prostředí či luxus řady nově stavěných bytů. Musíme si uvědomit, že řešení vlastního bydlení je dlouhodobou záležitostí. Stanovíme si proto určité životní priority, z nichž budeme vycházet.
Každá rodina prochází v průběhu let určitým vývojem a řadou změn. Jednoduchým příkladem je růst dítěte. S měnícím se věkem se mění také jeho potřeby. Z nich mimo jiné plynou odlišné požadavky na uspořádání domu či bytu. V závislosti na věku, ale nejen na něm, se mění i nároky dospělých. Dobrý rodinný dům či byt by měl být schopen tento fakt reflektovat, měl by být adaptabilní. Tvárný ve smyslu uživatelském, schopný reagovat na vývoj životní úrovně rodiny, měnící se počet jejích členů i změny stylu života. Věnujme se tedy problému realit poněkud hlouběji.
Foto (c) PETR VELFEL