NÁBYTEK A KOVÁNÍ

 

Domov je tajuplné slůvko probouzející vzpomínky z dětství. Co je však domov? Co v nás evokuje pocit jistoty, tepla a pohody? Co v bytě dotváří tu klidnou atmosféru, oázu, kde se cítíme dobře – vůně nedělního oběda, oblíbené houpací křeslo nebo porcelánový hrneček na poličce v kuchyni? Teplým a útulným místem se stane každý byt – malý, velký, vlastní či pronajatý, prosluněný nebo chladný, ale domovem se stane až tehdy, když mu ruka člověka vtiskne osobitý ráz.

Styl nábytku odpovídající našemu vkusu je základem vzhledu každého interiéru. Bytové doplňky vypovídají mnohé o naší povaze a zájmech. Právě ty tvoří typický charakter místností, propůjčují jim neopakovatelný půvab, oživují vzpomínky, nebo uklidňují naši mysl. A právě výběru dekoračních a funkčních prvků bychom měli věnovat zvláštní pozornost. Prázdný byt a holé stěny? Zavěsíme elegantní lustr a máme obývací pokoj. Vhodně volený dekorační závěs – a jako mávnutím kouzelného proutku je z místnosti dětský pokoj. Stěny svého království pak malý človíček vyzdobí – mnohdy proti vůli svých rodičů – dětskou kresbičkou a vtiskne mu tak vlastní pečeť. A stejně jako děti, zkrášlují i dospělí všechny obytné plochy.

Vyrostli jsme z dětských střevíčků, nekreslíme po stěnách, a svou lásku k výtvarnému umění vyjadřujeme koupí obrazů. Praví milovníci umění dají jistě přednost originálům oblíbeného výtvarníka, ale i vkusné repliky, fotografie či plakáty ladící jak barvou, tak námětem jen podtrhnou vzhled místnosti. Krajinky, zátiší a portréty jsou vhodné do obývacích pokojů, vybavených klasickým, dřevěným nebo historickým nábytkem. Moderní abstraktní umění je ideální především v moderně pojatém bytě. Květinový motiv v předsíni či hale láká na procházku do přírody. Intimní ráz naší ložnici pak dodají nenásilný akt či milostné obrázky. Děti jistě rozveselí oblíbené pohádkové postavičky a roztomilá zvířátka.

Foto: (C) Petr Velfel, textilní výzdoba ZDEKOR, kuchyňské studio HANÁK NÁBYTEK

 

Porcelán je již po staletí tradičním dekoračním prvkem. Kávové a čajové soupravy působí elegantně v prosklených skříňkách, kde se stejně dobře vyjímá i sklo. Své příznivce si v posledních letech získala moderní keramika. Její využití je opravdu bohaté. Svícny, misky, popelníky, květináče, hrnky a hrnečky, konvice a mnohé další solitéry proteplí každou místnost. Tradiční lidová tvorba obohatí sváteční výzdobu.

Vysokou funkční i estetickou hodnotu mají textilie. Život bez dekoračních závěsů, přehozů, dek a polštářků si snad ani nedokážeme představit. Bohatě řasené dekorační závěsy laděné ve stejném stylu a barevném odstínu nábytku, spolu se záclonami dodají obývacímu pokoji zvláštní nádech. Do kuchyně je vhodný jednoduchý závěs z přírodního materiálu, do ložnice naopak satén nebo jemný lehký materiál. Veselé barvy prozáří každý dětský pokojíček.

Romantický večer při svíčkách si nemůžeme dopřát každý den. Nezbytné je proto osvětlení. Lustry, lampy a lampičky mohou zpříjemnit každé večerní posezení a dotvořit pravou a kouzelnou atmosféru domova.

Filozofie využití nábytku prochází módními vlnami, technologický vývoj konstrukčních prvků i nábytkového kování kráčí mílovými kroky vpřed. Seznamte se i vy s novinkami a zajímavostmi, které vám pomohou při rozhodování o výběru nábytku a využití vymožeností, které přináší doba.