Litá podlaha z cementových potěrů Cemflow Look: Každá je originál

02.11.2014 22:53

Konstrukce podlah prochází v současnosti bouřlivým technologickým vývojem, který se projevuje ve zvýšení kvality finálních povrchů i rychlostí realizace. Mezi moderní materiály patří litý cementový potěr. Jde o samonivelační směs na bázi cementu, který plní funkci pojiva, písku a kameniva ve funkci plniva, dále speciálních přísad a vody. Směs je namíchána tak, aby po zpracování dosáhla co nejvyšší pevnosti a rovinnosti. Při aplikaci cementových potěrů vzniká celistvý potěr, lze jej proto použít v malých tloušťkách bez jakéhokoliv dalšího vyztužení. Umožňuje přitom instalaci podlahového vytápění.

Cemflow Look je atraktivním řešením podlahy

 

Skupina ČESKOMORAVSKÝ BETON, a.s. nabízí lité podlahy z cementových potěrů pod názvem Cemflow. Jednou z atraktivních pohledových variant je podlaha Look – přírodní a pokaždé originální. Tuto jedinečnost jí dodává viditelné drobnější a hrubší kamenivo nejrůznějších odstínů s oblými či ostřejšími tvary, jeho celkový vzhled, ale také zpracování lité vrstvy. Podlaha z potěrů Cemflow Look může být nejen šedá, ale třeba černá, modrá, oranžová, žlutá nebo bílá. V nabídce skupiny ČESKOMORAVSKÝ BETON, a.s., si totiž lze vybrat i cementový potěr v barevném odstínu, zvýrazňujícím strukturu lité podlahy. Finální povrch této podlahy je hladký, pevný, dokonale rovný a již na pohled vysoce atraktivní. Hladkost a lesk mu dodávají procesy broušení a leštění, které následují po úplném vyzrání litého potěru.

Pohledový cementový potěr Cemflow Look se hodí pro novostavby i pro rekonstrukce, a to včetně prostor s vyšší vlhkostí, jako jsou kuchyně, koupelny nebo suterény. Uplatní se i v historických budovách. Podlaha z tohoto materiálu je ideální do místností s plánovaným podlahovým vytápěním. Výborně vede teplo a pomáhá tak zvýšit účinnost podlahového topení a usnadnit jeho regulaci. Povrch se snadno udržuje – stačí jej setřít vlhkým hadrem, pro udržení lesku se jednou týdně ošetřuje speciálním přípravkem, jako je tomu u podobných pevných povrchů.

Jako každá pochozí podlaha, i lité podlahy Cemflow Look zaznamenávají módní trendy. "V minulosti byl poměrně velký zájem o černé varianty, v současné době se hodně líbí bílá," říká Jan Veselý, zástupce společnosti ČESKOMORAVSKÝ BETON, a doplňuje: "Litá podlaha obecně je mezi architektonickými řešeními stále oblíbenější, v budoucnu tak může snadno dokonce nahradit používání dlažeb, či litých finálních stěrek, stejně jako je tomu v zahraničí."

Stejně tak jako jiné produkty, ovlivňující vzhled interiéru, rovněž i Cemflow Look podléhá módním trendům

 

Záleží na surovinách

Z technologického hlediska jsou pohledové cementové potěry Cemflow Look závislé na složení, velmi kvalitně provedené pokládce, ošetřování a finální úpravě samotného potěru. Litá podlaha je totiž s trochou nadsázky živý materiál, jehož konečný vzhled nelze předem přesně určit. A to je právě kouzlo originality. Je to podobné jako u dřevěné podlahy – také předem přesně nevíte, kde budou léta nebo suky.

Celkový vzhled kameniva, tedy jeho tvar a barva, se liší podle místa, odkud bylo vytěženo. Obdobně záleží také na písku – při použití žlutějších písků je šedý odstín teplejší. Kolem Prahy jsou písky spíš žlutější, zatímco na Plzeňsku světlejší a na Moravě tmavší. Na vzhled podlahy má navíc vliv i použitý cement.

Při realizaci litých podlah Cemflow Look z nabídky skupiny ČESKOMORAVSKÝ BETON se zpravidla používá kamenivo do max. 8 mm. Díky jeho různým tvarům pak podlaha získává originální vzhled. V určitých lokalitách se při výrobě používá kamenivo kulaté, jinde spíše v kamenivu dominuje lomový kámen. Litý potěr je přírodní materiál, takže na podlaze vždy najdete místa s méně otevřenou strukturou a místa s více otevřenou strukturou. Předem je doporučeno požadovaný barevný odstín konzultovat s výrobcem a realizační firmou. Barvu a strukturu lité podlahy si zákazník předem odsouhlasí na vzorku.

 

Údržba a renovace litých podlah

Litá podlaha s finální povrchovou úpravou se snadno udržuje, stačí ji setřít vlhkým hadrem. Jednou týdně se pak doporučuje ošetřit ji přípravkem pro udržení lesku. Ale i na ni má vliv čas, například se při běžném provozu objeví větší či menší rýhy. Renovace podlahy z potěrů Cemflow Look se doporučuje přibližně po 5 až 10 letech, podle způsobu užívání a údržby. Lité podlahy lze přitom poměrně snadno zrenovovat. Nejprve se odstraní původní impregnace, v dalších krocích se podlaha přebrousí a přeleští, čímž se vyčistí. V poslední fázi se opět naimpregnuje.

 

Jak probíhá samotné lití podlahy

Lité potěry se vyrábějí na betonárnách skupiny ČESKOMORAVSKÝ BETON a na stavbu se dopravují v čerstvém stavu v autodomíchávači. Do konstrukce se litá směs dopravuje hadicí pomocí mobilních čerpadel. Maximální dopravní vzdálenost pístovým čerpadlem činí 150 m vodorovně nebo 30 m svisle. Litá podlaha se obvykle realizuje do výšky cca 4 až 5 cm nad trubky podlahového topení. Podlaha z litého cementového potěru Cemflow vyniká mimořádnou rovinností a rychlým nárůstem pevností po zatvrdnutí. Proto je možné ji brzy zatížit. Za jeden den je možné nalít plochu až 1000 m2. Poté se pomocí speciálních nivelačních hrazd povrch podlahy zpracovává tzv. vlněním. Následné důkladné ošetřování litého potěru může významně ovlivnit jeho konečné vlastnosti, ale i rychlost jejich dosažení. Pro omezení smrštění z vysychání a vzniku trhlin je nutné ihned po znivelování jejich povrch ošetřit ochranným postřikem, který je součástí dodávky lité směsi Cemflow.

Cementový potěr Cemflow Look nabízí nejen možnost výběru finální povrchové úpravy povrchu, ale také skvělé užitné vlastnosti

 

Vysoký lesk, pololesk i mat

U pohledového cementového potěru hraje klíčovou roli až konečná fáze úpravy, která nastává po 30 dnech od lití podlahy. Následuje proces broušení a leštění, který je specifický podle požadavku na vzhled. Jiný je pro vysoký lesk, jiný pro pololesk či mat. Proces broušení a leštění je zakončen napuštěním povrchu speciálním přípravkem pro jeho vytvrzení. Povrch je pak chráněn také proti usazování mikroorganismů a lze jej normálně čistit. Broušení probíhá pomocí speciálního strojního vybavení, vizuálně připomínajícího stroje na broušení dřevěných podlah. Tyto stroje jsou však vybavené diamantovými nástroji. Počet cyklů záleží na tvrdosti povrchu. Obecně lze říci, že finalizace povrchu 200 m2 cementového litého potěru trvá asi 14 dní.

Skupina ČESKOMORAVSKÝ BETON, a.s., nabízí k litým podlahám technické poradenství a konzultace zdarma. Zkušení odborníci vám pomohou v rámci servisu zákazníkům s výběrem vhodného materiálu a skladby podlahové konstrukce, případně zprostředkují pokládku lité originální podlahy na klíč prostřednictvím prověřených partnerů - smluvních stavebních firem. Podrobné informace a kontakty jsou k dispozici na www.lite-smesi.cz .

Ukázka barevného provedení litých podlah Cemflow Look

 

Cemflow Look a dobrou práci osvědčených partnerů skupiny ČESKOMORAVSKÝ BETON lze obdivovat i v některých veřejně přístupných prostorech, jako jsou kavárny nebo restaurace:
přírodní Značková prodejna NOWACO, Praha 1
(realizační firma Jetoma, s. r. o.)
přírodní Café Lajka, Praha 7
(realizační firma: ESTRA stavební s.r.o.)
přírodní Bílkova vila, Praha 6
(realizační firma: ESTRA stavební s.r.o.)
červená Kanceláře společnosti Jetoma - Nová Ves u Prahy
(realizační firma Jetoma, s. r. o.)
černá Bastion Prague Restaurant, Praha 2
(realizační firma: ESTRA stavební s.r.o.)
modrá Restaurace Pinta, Praha 7
(realizační firma: ESTRA stavební s.r.o.)
oranžová Fashion Arena Outlet Center, Praha 10 – Štěrboholy
(realizační firma: ESTRA stavební s.r.o.)

 

 

ČESKOMORAVSKÝ BETON, a.s.,

Beroun 660, 266 01 Beroun

Tel.: +420 311 644 039

Mobil: +420 602 468 611

e-mail: jan.vesely@cmbeton.cz

 
 
 
 
     KOMERČNÍ PREZENTACE    
 
 
Zpět