Světlo v interiéru (2): Vlastnosti světla a funkce osvětlení

02.10.2012 12:00

Při řešení interiéru by si měl uživatel bytu důkladně promyslet a naplánovat celkovou koncepci osvětlení. Bude vycházet z možností interiérových dispozic a dostupnosti rozvodů elektrické energie, rozmístění vypínačů, zásuvek a podobně. Návrh osvětlení musí respektovat funkční a provozní požadavky jednotlivých místností, druhy a způsoby osvětlení. Zásadní změny se dají realizovat při celkové modernizaci nebo rekonstrukci bytu, nebo aspoň bytového jádra. Dodnes existuje drtivá většina bytů v panelových domech, která má rozvody řešené hliníkovými vodiči. Dvacet a více let však bohatě stačí k tomu, aby se hliník doslova rozpadal a hrozil velkými problémy. Uvolněné kontakty, drolící se izolace a rozpadající se hliník se stávají doslova časovanou bombou.

Využívat, uklízet, oblékat. Číst, sledovat televizi, komunikovat. Relaxovat, snít, usínat. Osvětlení umožňuje dobré využití skříní a komod. Bodové osvětlení pro individuální aktivity. Tlumené světlo pro atmosféru. Se svítidly programu Magic společnosti Hettich ČR interiér přizpůsobíte přesně svým potřebám.

Foto: (c) Hettich ČR, k.s.

 

Intenzita a barva světla

Základem spokojenosti a světelné pohody je správná intenzita osvětlení. Měli bychom vědět, že příliš intenzivní světlo může být nepříjemné. Naopak málo světla zraku škodí a má negativní vliv na naši nervovou soustavu. Lidské oko je totiž poměrně dokonalou kamerou. Má objektiv, tedy čočku, clonu, kterou je duhovka, a vysoce citlivý senzor, což je sítnice. Oční svaly zaostřují objektiv a otvor clony tak, že vzniká ostrý obraz. Při silném světle se zornice zužuje, při špatném osvětlení se naopak rozšiřuje. Nezanedbatelnou část energie, kterou každý den člověk vynaloží, spotřebují právě zrakové orgány. Pokud je zrak příliš namáhán, přenáší se únava na celé tělo.

Přímé světlo je pro nás příjemné jen tehdy, když je měkké a jemné. Přímé sluneční světlo nebo světlo z nezastíněné žárovky nás oslepuje. Nepřímé světlo vnímáme jako odraz. Všechny předměty, zdi, strop, nábytek, rozeznáváme jen tehdy, když odrážejí světlo. Přitom různé plochy odrážejí světlo různě, v závislosti na barevnosti a textuře povrchu. Hladké plochy odrážejí pochopitelně více než strukturované, světlejší plochy odrážejí více než plochy tmavé.

Velmi emotivním faktorem, který v interiéru na člověka působí, jsou barvy. Kromě estetického dojmu mají i vliv na odraznost jednotlivých ploch. Bílý strop pokoje a bílé stěny odrážejí až 80 % dopadajícího světla, zatímco tmavě šedý povrch vrací jen 12 %. Žlutá barva odráží 70 %, světle šedá 58 %, oranžová 20 %, modrá 17 %, tmavě zelená 15 % a černá jen 9 % dopadajícího světla.

Je vhodné vyvarovat se přílišným kontrastům mezi osvětlenými a tmavými plochami. To působí na zrak nepříjemně, protože oči se musejí stále přeostřovat ze světla na tmu. To se stává například v pokoji, kde je rozsvícena jedna silná lampa na čtení, a ostatní prostor zůstává ve tmě. Tento kontrast by měl být vyrovnán jednou doplňkovou lampou. Dobrým řešením je též halogenová lampa, tzv. "up-light" s bodovkou na čtení, u které je kombinováno nepřímé osvětlení s osvětlením přímým.

 

Funkce osvětlení

V zásadě můžeme osvětlení v domě nebo v bytě rozdělit na celkové, funkčnídekorativní. Jedině však vhodnou kombinací všech těchto tří komponentů můžeme dosáhnout účelného, perfektního a působivého osvětlení interiérů.

 Světlo zvyšuje výkonnost. Koncentrované jasné světlo na pracovišti, příjemné a nerušivé světelné podmínky v okolí monitoru. Vyrovnané osvětlení místnosti, praktické světlo u skříní a regálů.  Skvělé světelné podmínky domácí pracovny či kanceláře na pracovišti zajistíte vhodnými svítidly (zde program Magic společnosti Hettich ČR).

Foto: (c) Hettich ČR, k.s.

 

Celkové osvětlení zajišťuje dokonalou orientaci v prostoru a osvětluje celou místnost. Většinou je poskytují stropní lampy, lustry, svítidla zabudovaná v podhledech a nastavená do různých směrů, osvětlovací lišty s lankovým systémem či bodová svítidla.

Jednou z variant rozvodu stropního osvětlení jsou kolejnicové rozvody. Mají tu výhodu, že je lze libovolně natvarovat a že odpadá nevhodně umístěný rozvod proudu. Kromě kolejnicových rozvodů existuje i pásovod. Zatímco kolejnicový rozvod je možné tvarovat až na místě a kdykoliv změnit, pásovod musí podle nákresu připravit odborná dílna. Pro celkové osvětlení platí, že obývací pokoj, ložnice a schodiště potřebují 20 až 30 W na čtvereční metr. Dětský pokoj, pracovna, kuchyně, koupelna a dílna vyžadují už intenzivnější světelný výkon, zhruba 40 až 50 W na čtvereční metr, zatímco pro sklep a garáž postačí 10 až 20 W na čtvereční metr.

 

Funkční, nebo také lokální osvětlení, hraje v našem životě jednu z nejdůležitějších rolí. Je potřebné pro různé činnosti a aktivity, které vyžadují dostatek světla, protože namáhají oči. Funkční osvětlení se uplatní zejména při práci, čtení, při šití, sledování televize nebo při práci s počítačem, ale i při jídle. Pro tento účel se hodí především svítidla s nastavitelným úhlem dopadu světla, případně osvětlující jen potřebný prostor.

Pokud čteme nebo se zabýváme ručními pracemi, působí rušivě, když se světlo odráží od listů knihy. Proto potřebujeme světlo nastavit tak, aby dopadalo na osvětlený povrch pod jiným úhlem, než pod jakým se na něj díváme. Pro čtení a ruční práce jsou proto vhodné stojací nebo stolní lampy s nastavitelným stínidlem nebo nástěnná lampa se schopností variabilně regulovat světelný paprsek, která je umístěna šikmo za čtenářem. Světlo z lustru na čtení rozhodně nepostačuje, zrak se příliš namáhá a pozornost čtenáře klesá.

Pro psaní a pro šití musí být dobře osvětlena pracovní plocha a neměly by na ní vznikat žádné odrazy ani stíny. Světlo by mělo přicházet shora a zleva, u leváků naopak zprava. Vhodné jsou stolní lampy pevně přišroubované k desce stolu nebo s pevným podstavcem, a kloubové lampy, u nichž se směr světla dá libovolně nastavit. Nevhodná je stolní lampa, která na pracovní plochu vrhá jen malý světelný kruh. Stínidlo lampy by mělo být nejméně 40 centimetrů nad povrchem stolu, protože v nižší poloze dochází k velkému kontrastu světla a stínu.

Při sledování televize a při práci s počítačem je třeba snížit nepříjemný kontrast jasu obrazovky a tmavého okolí. Proto je dobré osvětlit zeď za televizorem nebo prostor za monitorem měkkým, tlumeným světlem malé lampičky. Pokud při sledování televize je místnost osvětlena stropním osvětlením a ještě svítí stojací lampa, pak je i ten nejlepší obraz těžko zřetelný. Správné není ani sledovat televizi ve zcela tmavé, neosvětlené místnosti.

osvětlení jídelního prostoru je nejvhodnější závěsná lampa, která dobře osvítí stůl a jídlo. Její spodní okraj by měl být asi 55 centimetrů nad stolem. Pokud by stínidlo lampy bylo perforované, měli bychom do lampy použít mléčnou žárovku. V jídelním prostoru nebo koutu můžeme také použít stahovací lampu. Žárovka by však nikdy neměla být delší než stínidlo lampy, protože by stolovníky oslňovala.

 

Dekorativní osvětlení zdůrazňuje některé prvky v interiéru, například obrazy, plastiky, akvárium nebo pokojové rostliny. Takovéto osvětlení vytváří v bytě působivou atmosféru a samo o sobě je zajímavým dekoračním prvkem. Obývací pokoj si sice doslova říká o využití různých typů lamp, ale zároveň se v něm může dobře uplatnit právě dekorativní osvětlení. Například pěkně se vyjímá uvnitř prosklených skříněk, a nemusí v nich vždy být jen starožitnosti.

Výkonná LED svítidla DeLite (vlevo) a Snap (vpravo) mají ohebná nerezová ramena pro nasměrování. Jsou vhodná například jako postelová svítidla na čtení nebo svítidla na osvětlení pracovní plochy a klávesnici počítače. Svítidla jsou součástí programu Magic společnosti Hettich ČR.

Foto: (c) Hettich ČR, k.s.

 

 

Zpět