VELUX: Energeticky úsporné a uživatelsky komfortní novinky na výstavě FOR ARCH 2011

02.10.2011 02:32

Společnost VELUX soustavně přichází s výrobky, které aktivně přispívají k úsporám energie a zvyšují kvalitu života v obytném podkroví. Zbytečným únikům tepla zabrání například inovovaná lemování a větší komfort přinesou nová speciální vrstva snižující hluk zvenčí či úprava proti rosení venkovního skla. Energii účinně uspoří i nové solárně ovládané střešní okno VELUX GGL/GGU SOLAR. Novinky byly k vidění na mezinárodním veletrhu ForArch v Praze, který se konal od 21. do 25. září 2011.

Společnost VELUX vyvíjí a zdokonaluje výrobky, které do podkrovních prostor přivádějí více denního světla a čerstvého vzduchu, přináší co největší energetické úspory a nabízí uživatelům maximální pohodlí. Inovace výrobků patří ke společnosti VELUX od začátku existence, kdy ji před 70. lety založil vizionář V. K. Rasmussen. Ten nejenže střešní okno vynalezl, ale také ho neustále zdokonaloval, o čemž svědčí 55 mezinárodních patentů, které společnost v průběhu své existence získala. V tomto duchu se představily i novinky pro sezónu 2011/2012, které reflektují požadavky trhu, ale především zákazníků.

 

Střešní okno VELUX GGL/GGU SOLAR je střešní okno, které je nově dodáváno včetně zabudovaných prvků pro solární napájení a ovládání. Okno je napájené pomocí fotovoltaického panelu a nabíjecích baterií.  Výhodou solárního ovládání je, že není potřeba vést žádné kabely a jde o ekologický a obnovitelný zdroj energie. Dálkový ovladač lze naprogramovat tak, aby se v předem stanovený čas okno samo zavřelo nebo otevřelo. Radiofrekvenční signál umožňuje ovládat okno z kteréhokoli místa v domě. Okenní křídlo se pomocí motoru otevírá maximálně o 20 cm. Součástí okna je i dešťový senzor, který zajistí, že se okno při prvních kapkách deště samo zavře, a to i v případě, že obyvatelé nejsou doma. Střešní okno GGL SOLAR je celodřevěné okno a v provedení GGU se jedná o bílé bezúdržbové plastové okno s dřevěným jádrem.

Speciální úprava snižující dopadající hluk zvenčí, např. z deště,  až o 7dB je vylepšením dvojskla proti hluku a přehřívání 60. Hodnota snížení o 7 dB je velmi zásadní, protože snížení hladiny hluku v místnosti například jen o 3 dB vnímá člověk jako pokles hlučnosti o celou polovinu. Toto zasklení s výbornými zvukově-izolačními vlastnostmi (hodnota průzvučnosti Rw = 37 dB), je ideální do hlučných lokalit, jako jsou rušné ulice, blízkost vlakové nebo tramvajové tratě či dálnice, kdy dokáže vytvořit v interiéru klidnou atmosféru. Zasklení 60 je ideálním řešením i pro střešní okna orientovaná na jižní stranu, protože účinně zamezuje akumulaci slunečního tepla v podkroví a předchází přehřívání interiéru.

Speciální úprava proti rosení venkovního skla byla přidána na střešní okna VELUX s nízkoenergetickým trojsklem 65, s protihlukovým zasklením 62 a s pasivním zasklením 62_65. U běžných typů nízkoenergetických zasklení může docházet k rosení vnějšího skla. Speciální chemická úprava na vnější straně zasklení zabraňuje tomuto jevu a lze si tak dopřávat nerušených výhledů do okolí.

 

Zateplené zapuštěné lemování EDJ 2000 a EDN 2000 výrazně přispívá ke zlepšení tepelně-izolačních vlastností střešního okna a tím i k větším úsporám za energii spotřebovanou při vytápění. Navíc zajišťuje dokonalé osazení okna a jeho vodotěsné napojení na střešní plášť. Díky zateplenému zapuštěnému lemování je střešní okno osazeno do konstrukce střechy o 40 mm hlouběji, čímž je ochlazovaná plocha okenního rámu, který vyčnívá nad rovinu střechy menší. Součástí lemování je zateplovací sada BDX, která významně přispívá ke snížení teplených ztrát a tím i k nižší spotřebě energie za topení. Zateplené zapuštěné lemování EDJ 2000 je určeno pro instalaci do profilované střešní krytiny, lemování EDN 2000 pak pro instalaci do ploché střešní krytiny do výšky 16 mm.

 

Zateplené lemování pro výměnu oken EL 2000 a EW 2000 slouží pro výměnu starých střešních oken, která již nevyhovují současným požadavkům na energetické úspory za nová s lepšími tepelně-technickými parametry. Kvalitnější tepelná izolace, tedy nové střešní okno se zatepleným lemováním, přispívá k vyššímu komfortu bydlení. Součástí lemování pro výměnu oken EL 2000 a EW 2000 je hydroizolační fólie BFX-R pro zajištění dokonalého vodotěsného napojení okna a zateplovací sada BDX-R pro důkladné provedení izolace po obvodu okna. Není tak potřeba řešit nákup lemování a zateplovací sady BDX zvlášť. Lemování EL 2000 je určeno pro výměnu oken v ploché střešní krytině a varianta EW 2000 v profilované krytině. Výměny starých střešních oken se netřeba obávat. Pokud je nové okno stejné velikosti jako původní a neprovádí se výměna ostění, nezabere výměna díky speciálnímu zateplenému lemování EL a EW 2000 více než hodinu času.

Zařízení pro odvod kouře a tepla nově i pro ploché střechy. VELUX tak rozšířil sortiment výrobků pro ploché střechy. Toto zařízení umožňuje odvod kouře a tepla z hořící budovy a udržuje únikové cesty volné. Zařízení pro odvod kouře a tepla CSP najde své uplatnění ve společných přístupových / únikových prostorách pod plochou střechou, a to například na schodištích v obytných budovách nebo v průchodech v průmyslových objektech či kancelářích. Zařízení se skládá z elektricky ovládaného střešního okna do ploché střechy CSP  s předinstalovanou motorickou jednotkou, a z ovládacího systému. Zařízení je v souladu s evropskou normou EN12 101-2 a je označeno CE.

( Zdroj: VELUX, www.velux.cz )

Zpět