Větrání s rekuperací (7): Decentrální větrací jednotky s rekuperací tepla a vlhkosti

19.10.2015 03:20

Nový přístup v řešení bytového větrání přinášejí decentrální větrací jednotky. Společnost Zehnder, specialista na výrobu designových radiátorů, stropních sálavých systémů a komfortního větrání s rekuperací tepla, představila v letošním roce hned dvě nové decentrální větrací jednotky s rekuperací tepla Zehnder ComfoAir 70 a ComfoSpot 50, které lze instalovat bez potrubních rozvodů s minimální náročností, a přesto umožňující využívat předností komfortního větrání. Instalují se přímo na obvodovou zeď a nevyžadují žádné potrubní rozvody. Čerstvý vzduch se nasává a vydýchaný odvádí pouze jedním otvorem ve zdi. Představují ideální řešení pro malé bytové prostory za účelem provětrání a dokonce i vyřešení problémů s plísněmi v jednotlivých vlhkých místnostech. Hodí se nejen pro rekonstrukce, ale mohou být rovněž velmi flexibilně navrženy do novostaveb. Ve velkých bytech můžeme využít několik jednotek.

 

Zdravé bydlení = snadno, kvalitně a úsporně!

Větrací jednotky nepřetržitě dodávají do místnosti čerstvý vzduch, vlhký vydýchaný odvádějí ven – takže už nebudete mít pocit, že musíte otevřít okno. Čerstvý vzduch podporuje pohodu, spánek, schopnost koncentrace a výkonnost. Vzduch v místnosti bez průvanu zamezuje nachlazení, víření prachu a prospívá zdraví. Filtry větracích jednotek zachycují jemný prach a pyl, díky čemuž si mohou oddechnout také alergici. Redukcí zvýšené vlhkosti se zamezuje tvorba plísní, vznikající při nedostačném větrání. Díky zpětnému získávání tepla z odváděného vzduchu a jeho předávání přiváděnému vzduchu (rekuperaci) se snižuje spotřeba energie, neboť žádná tepelná energie se neztrácí větráním okny. Šetří se tak náklady na vytápění, a tím i peníze.

 

Optimalizace vlhkosti vzduchu

Jedná se o první decentrální větrací jednotky, vybavené výjimečným entalpickým výměníkem ke zpětnému získávání nejen tepla, ale také vlhkosti. Příjemně zvlhčuje vzduch v zimě a zabraňuje vzniku kondenzátu. Membrány zabraňují přenosu plísní a množení bakterií, lze je snadno vyčistit propláchnutím výměníku vodou, a tak zabezpečit vysokou účinnost rekuperace i po mnoha letech. Větrací jednotky s entalpickým výměníkem pracují bez omezení až do –5 °C. V rozmezích T mezi –5 °C až –15 °C je automaticky aktivována protizámrazová ochrana jednotek, zabraňující jejich zamrznutí.

Entalpický výměník

Foto (C) ZEHNDER GROUP CZECH REPUBLIC

 

Zehnder ComfoAir 70: Decentrální větrací jednotka bez potrubních rozvodů

Prvotřídní decentrální větrací jednotka Zehnder ComfoAir 70 s rekuperací tepla a vhkosti, trvale zabezpečuje čerstvý čistý vzduch pro jednu místnost nebo malý dvoupokojový byt. Čerstvý vzduch se dodává a vydýchaný odvádí pouze jedním otvorem ve zdi (o průměru 280 mm a tloušťce 280 až 600 mm). K provozu je zapotřebí elektrický přívod 230 V. ComfoAir 70 umožňuje napojení druhé místnosti. Například se může instalovat v obývacím pokoji, do kterého přivádí v závislosti na ročním období ve výměníku předehřátý nebo ochlazený vzduch. Plochým potrubím Zehnder flat51 o výšce pouhých 51 mm, integrovaným do zdi, se propojí s kuchyní, odkud se nasává vlhký vydýchaný vzduch. Mikroventilací bez průvanu a víření prachu se provětrají obě místnosti.

Zehnder ComfoAir 70

Foto (C) ZEHNDER GROUP CZECH REPUBLIC

 

Jednotka Zehnder ComfoAir 70 má elegantní design a nízkou hlučnost – při objemu vzduchu 40 m³/h pouhých cca 23 dB(A). Je snadno obsluhovatelná LED displejem. Čtyři volitelné úrovně větrání a funkce vypnutí zajišťují ideální výměnu vzduchu. Displej upozorňuje na potřebu výměny filtrů. Velkoryse dimenzovaný entalpický výměník zajišťuje využití až 89 % tepla a 71 % vlhkosti z odváděného vzduchu. Zehnder ComfoAir 70 může za hodinu vyměnit až 65 m³/h vzduchu a hodí se do prostor o ploše do ca 65 m2. Má rozměry 660 × 440 × 145 mm. V prodeji je již od ledna 2015.

Zehnder ComfoAir 70 v bytě

Foto (C) ZEHNDER GROUP CZECH REPUBLIC

 

Zehnder ComfoSpot 50: Decentrální větrací jednotka jen o málo větší než ventilátor

Decentrální větrací jednotka Zehnder ComfoSpot 50 pro větrání jednotlivých místností nebo malých bytů potřebuje k instalaci pouze vyvrtání otvoru ve zdi (o průměru 340 mm) a elektrický přívod 230 V. Do vyvrtaného otvoru se vloží montážní trubka, která se dá libovolně zkrátit pro tloušťky stěn od 350 do 600 mm. Do ní se napevno zasune těleso jednotky z EPP, ve kterém je umístěna veškerá technika včetně entalpického výměníku. Na fasádě, jakož i v obytném prostoru, je vidět pouze nenápadný krycí panel o rozměrech 376 × 380 × 50 mm, který se dá nalakovat, a tím opticky přizpůsobit prostředí. Ve vnitřním krycím panelu je integrováno ovládání jednotky, pomocí kterého lze volit ze čtyř rychlostí větrání nebo jednotku vypnout. Displej upozorňuje na potřebu výměny filtrů, které mohou být uživatelem bytu snadno a bez nářadí vyměněny. Jiná údržba není nutná. Zabudovaný entalpický výměník je v oblasti decentrálních jednotek výjimečný a umožňuje zpětné získání až 82 % tepla a 78 % vlhkosti.

Zehnder ComfoSpot 50

Foto (C) ZEHNDER GROUP CZECH REPUBLIC

 

Zehnder ComfoSpot 50 může za hodinu vyměnit až 55 m³/h vzduchu a hodí se do prostor o ploše do kolem 45 m2. Přitom pracuje extrémně tiše: v třímetrové vzdálenosti činí hladina hluku jednotky při dodávaném objemu vzduchu 30 m³/h pouhých cca 25 dB(A), čímž je úroveň hluku větrací jednotky pod hodnotou všeobecné slyšitelnosti. Větrací jednotka má nízké provozní náklady – příkon kolem 5 Watt při druhé rychlosti větrání, to znamená, že náklady na spotřebu elektrické energie jsou nižší než 300 Kč (11 Eur) za rok. V prodeji je od posledního čtvrtletí 2015.

Zehnder ComfoSpot 50 v bytě

Foto (C) ZEHNDER GROUP CZECH REPUBLIC

 

Postup snadné instalace jednotky Zehnder ComfoAir 70:

  1. Vyvrtání otvoru ve zdi ø 280 mm, elektrická zásuvka 230 V.
  2. Do vyvrtaného otvoru se vloží (do nově budované zdi se zazdí) montážní trubka, která se dá libovolně zkrátit pro tloušťky stěn od 300 do 600 mm.
  3. Na stěnu v interiéru se upevní korpus jednotky.
  4. Do montážní trubky ve stěně se napevno zasune jádro jednotky z EPP, ve kterém jsou umístěny ventilátory a mechanismus klapek. S tím se současně do korpusu jednotky zasune těleso se spodním ovládacím panelem.
  5. Těleso jednotky se zakryje čelním designovým panelem o rozměru 660 × 440 × 145 mm, vyrobeného z bíle lakovaného hliníku. Panely je možné nalakovat jinou barvou, a tím opticky přizpůsobit prostředí.
  6. Na fasádu se upevní vnější kombinovaná větrací mřížka, odolná povětrnostním podmínkám. 
 
 
 

Autor: Ing. Jiří Štekr

 

Redakce děkuje Ing. Jiřímu Štekrovi a společnosti ZEHNDER GROUP CZECH REPUBLIC za poskytnutí fotodokumentace a odborné konzultace při přípravě seriálu. 

 

ZEHNDER GROUP CZECH REPUBLIC s. r. o.,

Pionýrů 641, 391 02 Sezimovo Ústí II

Tel.: 383 136 22, 731 61 70 70

e-mail: info@zehnder.cz

www.zehnder.cz

 

 

Zpět