Vybíráme a zařizujeme rezidenční byt (3): Určujeme správnou cenu koupě bytu
19.01.2015 07:49Od roku 2008, kdy vrcholila poptávka lidí po vlastním bydlení, klesla výrazně cena rezidenčních bytů o 20 až 30 %. Je to dáno především současnou nízkou poptávkou. Zároveň jsou nízko úrokové sazby hypoték, což umožňuje si levně půjčit finanční prostředky na pořízení bytu.
Důležitým krokem je tedy stanovení spravedlivé a správné ceny bytu v daném místě a čase. Nejjednodušší je zjistit cenu bytu v přepočtu na m2 a porovnat ji s byty v podobných lokalitách. Když dokážete určit správně cenu jiné lokality podle výše uvedených kritérií, pak máte z 80 % vyhráno. Zbývajících 20 % ceny bude záležet na rozdílech obou bytů. Když zjišťujete cenu za m2, je dobré vědět, že plocha m2 balkónu nebo terasy, sklepu, se pro stanovení ceny bytu započítává jen z poloviny.
Příklad: Developer nabízí nový rezidenční byt 2+kk 60 m2 za 2.100.000 Kč. Cena bytu na m2 je: 2100000/60 = 35.000 Kč/m2. Pak tuto cenu za m2 porovnejte s podobnou lokalitou a byty podobné velikosti, přičemž zohledněte výše uvedená kritéria, které mají vliv na cenu bytu. Budete mít jasno, jestli je byt drahý nebo levný. Můžete rovněž porovnat nabídku v realitních kancelářích. Pokud si nejste jisti, zeptejte se lidí z oboru. Realitní makléř by měl vědět, jaké ceny jsou ve vaší lokalitě. Existují i cenové mapy, ale zkušenosti ukazují, že nejsou příliš přesné. Obecně nejprodávanější jsou byty kategorie 2+kk o ploše kolem 55 m2.
Ceny bytu obecně zvyšují tyto faktory:
- lokalita ve větším městě (s cca 100.000 obyvatel a více)
- lokalita je v centru, v dosahu přírody (park, les)
- nízký počet pater v domě
- méně bytů na jednom patře
- novostavba, cihlová stavba
- v osobním vlastnictví
- pěkný výhled z bytu
- orientace oken na V, JV, J
- výtah v domě s větším počtem pater
- parkovací stání u domu, příp. garážové stání v domě
- sklep v příslušenství k bytu
- byt s balkónem, lodžií nebo terasou
- nízké měsíční poplatky za energie a správu budovy (zateplený dům, nová okna)
- dostupnost služeb (škola, školka, obchody, kino, divadlo, sportovní areál)
- dostupnost MHD a veřejné dopravy (vlak, autobus)
V interiéru bytu zhodnotíte zabudované příslušenství, jako jsou kuchyňská linka, vestavěné skříně, podlahy, podlahové vytápění v koupelně, obklady, zařizovací předměty (vana, umyvadlo).
Je vhodné financovat byt a interiér najednou?
Pokud klient nemá vlastní prostředky na interiér a je nucen zařizovat interiér roky z příjmu – pak ANO, je to vhodné a zároveň výhodné ve všech směrech – klient ušetří čas a peníze v rámci levné hypotéky, bude mít interiér s koupí bytu najednou, získá komfort. Obzvláště v dnešní době, kdy jsou hypotéky levné. Málokdo to umí a dokáže pro klienta zařídit. Proto většina firem, které se zabývají financováním nebo zařizováním interiéru, nenabídnou klientovi obojí najednou. Pro banku většinou potřebujete návrh interiéru od designera s rozpočtem – kolik to bude stát, což bude podkladem pro zahrnutí nákladů do odhadu. Některé banky ale ani takové podklady nevyžadují a rovnou vám půjčí peníze na interiér v rámci hypotéky bez prokazování účelu, čili faktur za nábytek.
Autor: Ing. David Hrouda
(Autor je realitním poradcem a specialistou na financování nemovitostí na míru. Na svém webu www.iKONCEPT.cz přináší aktuální pohled na realitní trh a financování bydlení).
Foto (c) Petr Velfel
———
Zpět