Otázky a odpovědi

RENOVACE DŘEVĚNÉ PODLAHY.
Jak renovovat starou dřevěnou podlahu? Je stále pevná a funkční, ale už opravdu nevzhledná.

I sebelépe udržovaná dřevěná podlaha časem potřebuje oživit. Běžný provoz i přes veškerou snahu poznamená povrch tak, že je třeba provést kompletní opravu. Úspěšně renovovat lze i hodně staré dřevěné podlahy.

Ať již byla podlaha ošetřována jakkoliv – olejem či voskem, prvním krokem je přebroušení stávajícího povrchu. Broušením se zbavíme nejen stop po působení olejů, vosků, leštěnek, ale současně tím odstraníme do dřeva zašlapané nečistoty. Broušení se provádí v několika krocích – začínáme nejhrubším zrnem a končíme jemným smirkem. Cílem broušení je vytvořit dokonale rovný a čistý povrch, kde na sebe budou jednotlivé díly podlahy (parkety, prkna, lamelové dílce) hladce navazovat.

Při broušení se také odhalí hluboká poškození povrchu. Důlky, trhliny, spáry a další hluboká poškození se vyčistí. Veškeré prohlubně se zarovnají do přesné roviny vhodně zvoleným tmelem (například CLOU HOLZPASTE) v odstínu opravované dřevěné podlahy. Pokud jsou prohlubně hodně hluboké, ošetření tmelem se provádí i v několika vrstvách postupně. Vždy po důkladném vyschnutí dané vrstvy následuje zbroušení do požadované roviny.

Posledním krokem je nanesení laku nebo finální povrchové úpravy – například oleje s tvrdým voskem ve dvou až třech vrstvách, vždy po důkladném vyschnutí předchozí vrstvy a jejím přebroušení (zpravidla smirkovým papírem zrnitosti 240/280). Před nanášením každé nové vrstvy je třeba povrch důkladně zbavit prachu a nečistot po předchozím broušení. Zde je možné doporučit například CLOU HARTWACHS-ÖL – olej s tvrdým voskem, určený pro surové i olejované dřevěné plochy ve vnitřním prostředí. Aplikace se provádí nejlépe ve třech vrstvách vždy s odstupem následující vrstvy minimálně po 24 hodinách a zabroušení po vytvrzení každé vrstvy. Tento olej je vhodný i pro nátěry dětských hraček, neboť splňuje přísné požadavky normy DIN EN 71, díl 3.

Pro drobné opravy lakovaných dřevěných ploch lze použít speciální retušovací tužku na dřevo (například CLOU RETUSCHIERSTIFT). Lazurované, mořené, olejované nebo lakované plochy, dokonce i včetně laminovaných, se dají ošetřit voskovou tyčinkou na tmelení (CLOU WACHSKITT).

Když je povrch dřevěné podlahy ošetřen jiným způsobem než voskem či olejem, použije se na finální vrstvu například jednosložkový lak CLOU HOLZ-SIEGEL EL nebo osvědčený lak jiného výrobce. Uvedený lak se dobře snáší i s jinými laky a vytváří pružnou a pevnou ochrannou vrstvu. Pokud není podklad příliš poškozen, stačí jej přebrousit, důkladně zbavit prachu a natřít. Při malém poškození podkladu a pečlivé práci bude možná dostačovat jediná vrstva, pokud nebude zákazník s kvalitou povrchu spokojen, může se lak opět přebrousit a nanést v další vrstvě.

 

DOPORUČENÉ ODKAZY NA WEBY NAŠICH PARTNERŮ, KDE NALEZNETE ŘADU DALŠÍCH ZAJÍMAVÝCH INFORMACÍ K TÉTO PROBLEMATICE:

CLOU BOHEMIA, s.r.o.: www.clou.cz

 

 

ČERVOTOČ V DOMĚ.
Pokládáme na chalupě novou dřevěnou podlahu. Je tu však stále řada prvků, kde přežívá červotoč: trámy, nábytek. Lze podlahu nějak ochránit, aby se do ní škůdci vůbec nedostali?

Bioškůdci v domě jsou velkým problémem, který bychom zcela jistě přehlížet neměli. Proti dřevokaznému hmyzu nestačí klasický nátěr či ošetření povrchu, protože většinou standardní součástí nátěru nebývá biocidní složka. Některé nátěrové hmoty obsahují speciální směs biocidních látek, ale většinou jsou určeny pro použití venku. Přece jen jsou biocidní látky jedy a jejich expozice v interiérech je velmi riziková. U vybraných produktů výrobci například doporučují ošetření dřeva v minimální možné nutné míře – doporučované plochy se pohybují například jen v rozsahu 2 až 3 m2 v jedné místnosti. Na celoplošné použití v případě podlah to tedy určitě není ideální řešení.

Pokud se hmyz v domě objevuje, je třeba postižený nábytek nebo dřevěné součásti vystěhovat a ošetřit zvlášť. Pokud to není z jakýchkoliv důvodů možné, aplikuje se speciální přípravek proti dřevokaznému hmyzu (například CLOU AQUA HOLZWURM-EX) nebo proti červotoči (například CLOU HOLZWURM-EX F). Aplikace ze spreje je jednoduchá – tryska spreje nebo nádoby je opatřena aplikační jehlou, která se vsune do výletových nebo živých otvorů (poznají se například podle pilin pod otvorem), aplikuje se přípravek a po vstříknutí se může ještě otvor zaplnit voskem či tmelem. Aktivní látka proto tak rychle nevyprchá a v chodbičkách působí na škůdce-protivníka déle a účinněji.

Nábytek samozřejmě musí být dál ošetřen, aby nedocházelo k dalšímu vývoji hmyzu. V každém případě se nelze spokojit s přítomností dřevokazného hmyzu či hub v domě, neboť destrukční účinky (zejména u dřevokazných hub) mohou být na konstrukci domu a vnitřní vybavení až fatální a navíc pozoruhodně rychlé.

Pokud se v domě bioškůdci objevují, je vhodné okna, dveře, okenice a dřevěná obložení ve vnějším prostředí opatřit alespoň ochranným preventivním základem (například vodou ředitelným AQUA CLOU HOLZSCHUTZGRUND G12 nebo CLOU HOLZSCHUTZGRUNDIERUNG na bázi organických rozpouštědel), které ochrání před dřevokazným hmyzem, plísněmi, hnilobou a modráním dřeva. Součástí přípravku by měly být i složky pro ochranu před dřevokazným hmyzem.

V každém případě je nutná konzultace s nekompromisním zásahem odborné firmy při sanaci dřevokazných hub a hmyzu v domě.

 

DOPORUČENÉ ODKAZY NA WEBY NAŠICH PARTNERŮ, KDE NALEZNETE ŘADU DALŠÍCH ZAJÍMAVÝCH INFORMACÍ K TÉTO PROBLEMATICE:

CLOU BOHEMIA, s.r.o.: www.clou.cz

 

 

NÁTĚROVÉ HMOTY A BEZPEČNOST DĚTÍ
Chceme natřít dřevěné zábradlí kolem schodů a také několik kusů nábytku. Máme však malé děti, které chtějí všechno vyzkoušet a ochutnat... Jak vybrat nátěr, aby byl pro děti co možná nejbezpečnější?

Při výběru bezbarvých laků, barevných lazur a nátěrů a olejových přípravků na ošetření dřeva bychom měli vždy brát ohled na zdravotní nezávadnost a použitelnost uvedených přípravků v interiéru. Takové výrobky musí být výrobcem do interiéru doporučené (například dle DIN EN 71, díl 3). V prostředí, kde žijí a vyrůstají děti, je více než potřebné používat prostředky, které jsou certifikovány pro aplikace na dětský nábytek či hračky. S výběrem vhodných laků a nátěrů konkrétního výrobce se poraďte v odborné prodejně nebo v hobby marketu. V každém případě se vyvarujte použití přípravků do exteriéru – některé produkty díky svému chemickému složení, nebo dlouhodobému působení (odpařování těkavých nebo jiných rizikových složek) totiž do obytného interiéru vůbec nepatří.

Na veletrhu WOOD-TEC byly k vidění speciální nátěrové hmoty firmy CLOU s integrovaným antibakteriálním a antimykotickým účinkem na bázi nanotechnologií. Používají se proto na hračky, na dětský nábytek, na nábytek v domovech důchodců a v hotelích, v čekárnách u lékaře, školách, restauracích, léčebnách, lékárnách, ordinacích, nemocnicích a dalších zdravotních zařízeních a objektech veřejného života, prostě všude tam, kde by se rizikově mohly množit bakterie – například na nábytku, dveřích, oknech, madlech schodišť, dřevěných obkladech stěn a podobně.

Antibakteriální funkce nevzniká přidáním biocidních chemických látek, ale působením mikroskopických stříbrných nanočástic, které jsou okem nepostřehnutelné. Tyto stříbrné nanočástice znesnadňují látkovou výměnu bakterií, hub a kvasinek, brání jejich usidlování a množení. Nové bezbarvé nanolaky lze nanášet na bezbarvé základy bez ohledu na dřevinu (borovice, smrk, modřín, dub, buk, ořech, hrušeň, teak, meranti, mahagon apod.), ale také na barevné lakované plochy. Vždy stačí, aby CLOU antibakteriální lak byl poslední vrstvou povrchové úpravy.

Tento materiál splňuje nejnáročnější požadavky evropských norem na protipožární odolnost, migraci sledovaných částic a bezpečnost dětských hraček, vyhověl také zkoušce na antibakteriální působení širokého spektra bakterií a hub. Z popisovaného principu vychází hned několik výrobků. CLOU HARTWACHS-ÖL ANTIBAKTERIELL je antibakteriální lak s tvrdým voskem na dřevo ve vnitřním prostředí a obsahem stříbrných nanovláken ve hmotě, zatímco CLOUCRYL NANO-FINISH je dvousložkový polyuretan-akrylátový antibakteriální a antimykotický bezbarvý lak. Třetím z produktů je CLOU WL-NANO CB, vodou ředitelný antibakteriální lak, odolný proti krémům na ruce a potu. Tento nezapáchající jednosložkový vrchní lak je bezbarvý.

(PV)

 

DOPORUČENÉ ODKAZY NA WEBY NAŠICH PARTNERŮ, KDE NALEZNETE ŘADU DALŠÍCH ZAJÍMAVÝCH INFORMACÍ K TÉTO PROBLEMATICE:

CLOU BOHEMIA, s.r.o.: www.clou.cz

 

 

BAREVNÝ NÁTĚR NA SKLO.
Existuje nějaká technologická finta, jak provádět nátěr na skleněné plochy v interiéru?

Na veletrhu WOOD-TEC 2011 byl prezentován zajímavý přípravek CLOUCRYL GLASLACK-AKTIVATOR. Jedná se o speciální aditivum do běžných polyuretan-akrylátových bezbarvých a barevných laků, které se používají k lakování dřeva, MDF nebo jiných dřevěných materiálů. Tento aktivátor dovolí, aby běžné používané materiály ulpěly i na skle. Nabízí se tak jedinečná příležitost jednoduše a bez vysokých nákladů lakovat sklo. Popisovaný dvousložkový přípravek charakterizuje vysoká odolnost proti poškrábání, stálost na denní světle, odolnost proti horké vodě i běžným chemickým prostředkům.

Tento přípravek umožňuje opatřit povrch skla nejen jednobarevnou plochou, ale díky němu je možné vytvářet i zajímavé vizuální efekty – například vzhled trhaného laku či nejrůznější vláknové efekty. Vláknové efekty se vytvářejí snadno – na základovanou plochu nebo do živého laku se vloží vlákno, a to se přestříká dalším lakem. Vlákno se následně odstraní, takže po něm zůstanou stopy. Efekt trhaného laku se vytváří pomocí zvláštního koncentrátu pro trhaný lak, kdy vyšší povrchové napětí svrchní barevné plochy naruší celistvost plochy, čímž odhalí lak pod sebou.

Uvedený přípravek se setkal s velkým ohlasem. A není divu – barevné lakování skleněných ploch přichází do obliby. Je žádané pro výplně kuchyňských linek, barevné tónování ploch v interiéru a skleněné přepažení místností, nebo pro efektní skleněné obložení kolem kuchyňské linky namísto keramiky nebo obložení ze stejného materiálu, jako je kuchyňská pracovní deska. Lak má ale také svá omezení – nelze jen nanášet na povrchově upravované sklo. Uplatňuje se zejména na rubové straně obyčejného skla.

(PV)

 

DOPORUČENÉ ODKAZY NA WEBY NAŠICH PARTNERŮ, KDE NALEZNETE ŘADU DALŠÍCH ZAJÍMAVÝCH INFORMACÍ K TÉTO PROBLEMATICE:

CLOU BOHEMIA, s.r.o.: www.clou.cz