Osvětlení

Světlo je pro člověka symbolem života. Potřebujeme je k bydlení stejně jako vzduch k dýchání. Sluneční paprsky vždy rozzáří nejen den, ale zlepší každému z nás náladu. A když se večer sešeří, pak musí od soumraku do úsvitu prosvětlit naše domovy umělé osvětlení. Člověk je tvor přemýšlivý, a tak nás neudiví, že existují stále dokonalejší principy a způsoby osvětlení.

V interiérech hraje umělé osvětlení nezastupitelnou úlohu. Nahrazuje přírodní sluneční světlo a uspokojuje tak fyziologické potřeby živých tvorů, projevující se v oblasti hygieny a psychické pohody. Dobře víme, že za slunečného počasí se člověk cítí lépe a že dosahuje i lepších výkonů, že ponuré osvětlení může způsobovat až psychické problémy. Osvětlení je proto pro člověka nezbytné. Správně zvolené světelné podmínky zvyšují schopnost soustředit se na práci, světelná pohoda navozuje příjemný odpočinek a zlepšuje kontakt s ostatními lidmi. Intenzita umělého osvětlení, jeho barva a umístění ovlivňují naši náladu a psychické stavy. Přesto vliv osvětlení často podceňujeme. Při výběru osvětlovacích těles se soustřeďujeme jen na jejich cenu a funkčnost. Tak se stává, že v našich domovech máme většinou žárovková osvětlovací tělesa s malou svítící schopností, uniformního typu, jejichž design není na příliš vysoké úrovni.

Pokoj mladého člověka je koncentrovaný svět bydlení. Pracovat, bydlet, hrát, komunikovat, snít a usínat. Multifunkční úkoly vyřeší systém osvětlení flexibilních možností. Vždy správné světlo - od koncentrovaného jasu až po náladové osvětlení.

Foto: (C) Hettich ČR, k.s.

 

Přitom dnešní nabídka osvětlovacích těles je široká. Svítidla vybraných výrobců vykazují vysokou kvalitu, dobré technické řešení a přitažlivý design. V tělesech lze používat dnes již zastaralé normální žárovky, halogenové žárovky na 230 V, nízkonapěťové halogenové žárovky, ale i kompaktní zářivky opatřené běžnou žárovkovou objímkou. Špičku dnes představují LED zdroje, které v napodobení klasických zdrojů můžeme použít ve většině svítidel, případně v podobě světelných proužků miniaturních rozměrů či v nejrůznějších dalších tvarech jako speciální svítidla. Vedle luxusních svítidel se špičkovým designem nalezneme u prodejců střízlivé pracovní lampy, přepychové lustry vedle romanticky tvarovaných závěsných lamp s nastavitelnou výškou nebo halogenových bodových lamp, které ozařují strop jako hvězdy noční oblohu.

Při výběru vhodného osvětlení je nejlepší vycházet z charakteristiky prostoru, který chcete osvětlit. Proto je nutné vzít v úvahu zařízení místnosti i její funkci. Pokud chcete, aby osvětlení uspokojovalo i vaše požadavky estetické, bude váš výběr nesporně složitější. V neposlední řadě bude i záležet na stavu vaší peněženky. Nicméně kromě drahých výrobků předních zahraničních firem, které jsou navrhovány předními designéry, jsou na našem trhu i designově krásná svítidla v nižších cenových relacích. Kvalitní a nevšední osvětlení, které má krásný design, dodává každému interiéru originalitu. Příliš šetřit se nevyplácí, zejména když si uvědomíte, že tato osvětlení budete užívat řadu let.